Volunteer Service Awards

Gold Recipients – David George and David Nelson of Kandiyohi Power Cooperative.

A special recognition goes out to our most recent Gold Recipients – David George and David Nelson of Kandiyohi Power Cooperative. (Below photo: David Nelson, far left and David George, second from the right, on site conducting management training in Guatemala)

Congratulations to our volunteers who have earned the President’s Volunteer Service Award for their time dedicated to our projects in 2012! We honored 48 deserving volunteers who have donated their time, effort and knowledge to help us continue Electrifying the World… One Village at a Time!

After three years of participating in the President’s Volunteer Service Award program, we have given a total of 177 Gold, Silver and Bronze Awards. We look forward to working with our future volunteers and continuing to honor their dedication through this great program! Each award recipient will receive a Certificate of Achievement, a Gold, Silver or Bronze pin and a letter from President Barack Obama thanking them for their service.

  • Bronze Awards: 100-249 hours of service
  • Silver Awards: 250-499 hours of service
  • Gold Awards: 500+ hours of service

“It’s all about the people. Those in the communities where we work are looking for a helping hand up … not a handout.  It is proven that by providing the gift of electricity you raise the standard of living and the quality of life for the people.” — David George

President’s Volunteer Service Awards 2012

  • Gold Award Recipients (500+ Hours)
    • David Nelson, Kandiyohi Power Cooperative, MN, Guatemala
    • David George, Kandiyohi Power Cooperative, MN, Guatemala
  • Silver Award Recipients (250 – 499 Hours)
    • Gayvin Strantz, Indiana Statewide Assn. of REC, IN, Guatemala
    • Kristopher Koehler, Shelby Electric Cooperative, IL, Haiti
    • Steven Rasmussen, Adams Electric Cooperative, Inc., PA, Costa Rica
    • Terry Adkins, Indiana Statewide Assn. of REC, IN, Guatemala
    • Terry Oldham, Shelby Electric Cooperative, IL, Haiti
  • Bronze Award Recipients (100 – 249 Hours)
    • Brandon Foutch, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Carl Sneed, Orange County REMC, IN, Guatemala
    • Chad Griffin, South Central Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Chris Mynhier, LaGrange County REMC, IN, Guatemala
    • Chris Wesner, Orange County REMC, IN, Guatemala
    • Craig Smart, Jasper County REMC, IN, Guatemala
    • Dennis Weiss, Kankakee Valley REMC, IN, Guatemala
    • Felix Vanner, United REMC, IN, Guatemala
    • Floyd Hunger, Southeastern Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Gary Kirk, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Glenn Bullock, Laclede Electric Co-op, MO, Haiti
    • Jason Toalson, Boone Electric Co-op, MO, Haiti
    • Jeffery Morrison, Tipmont REMC, IN, Guatemala
    • Jeffrey Moore, Kosciusko REMC, IN, Guatemala
    • Jeremy Feltner, Utilities District of Western Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Jerry Applegate, Clark County REMC, IN, Guatemala
    • Jordan Clark, Utilities District of Western Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Jose Ponce, United Cooperative Services, Inc., TX, Haiti
    • Joshua Hoffman, Northern Plains Electric Cooperative, ND, Haiti
    • Kelly Neace, Kosciusko REMC, IN, Guatemala
    • Larry Herbert, RushShelby Energy, Inc., IN, Guatemala
    • Leon Richter, Connexus Energy, MN, Haiti
    • Matthew Kent, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Matthew Lowe, Tipmont REMC, IN, Guatemala
    • Michael Fergason, United Cooperative Services, Inc., TX, Haiti
    • Philip Egenolf, Utilities District of Western Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Randall Long, Illinois Rural Electric Cooperative, IL, Guatemala
    • Randy Price, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Robert Palmer, Tipmont REMC, IN, Guatemala
    • Robert Schwartz, Miami-Cass County REMC, IN, Guatemala
    • Robert Waddle, Bartholomew County REMC, IN, Guatemala
    • Ronald Schwartau, Nobles Cooperative Electric, MN, Guatemala
    • Shane Norris, Shelby Electric Cooperative, IL, Haiti
    • Stephen Campbell, South Central Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Timothy Gilbert, Boone Electric Co-op, MO, Haiti
    • Timothy Smith, RushShelby Energy, Inc., IN, Guatemala
    • Todd Myers, Northeastern REMC, IN, Guatemala
    • Troy Sams, LaGrange County REMC, IN, Guatemala
    • Troy Fisher, South Central Indiana REMC, IN, Guatemala
    • William Fields, Norris Electric Cooperative, IL, Haiti
    • Warren Shuppert, RushShelby Energy, Inc., IN, Guatemala
  • Gold Award Recipients (500+ Hours)
    • David Nelson, Kandiyohi Power Cooperative, MN, Guatemala
    • David George, Kandiyohi Power Cooperative, MN, Guatemala
  • Silver Award Recipients (250 – 499 Hours)
    • Gayvin Strantz, Indiana Statewide Assn. of REC, IN, Guatemala
    • Kristopher Koehler, Shelby Electric Cooperative, IL, Haiti
    • Steven Rasmussen, Adams Electric Cooperative, Inc., PA, Costa Rica
    • Terry Adkins, Indiana Statewide Assn. of REC, IN, Guatemala
    • Terry Oldham, Shelby Electric Cooperative, IL, Haiti
  • Bronze Award Recipients (100 – 249 Hours)
    • Brandon Foutch, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Carl Sneed, Orange County REMC, IN, Guatemala
    • Chad Griffin, South Central Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Chris Mynhier, LaGrange County REMC, IN, Guatemala
    • Chris Wesner, Orange County REMC, IN, Guatemala
    • Craig Smart, Jasper County REMC, IN, Guatemala
    • Dennis Weiss, Kankakee Valley REMC, IN, Guatemala
    • Felix Vanner, United REMC, IN, Guatemala
    • Floyd Hunger, Southeastern Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Gary Kirk, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Glenn Bullock, Laclede Electric Co-op, MO, Haiti
    • Jason Toalson, Boone Electric Co-op, MO, Haiti
    • Jeffery Morrison, Tipmont REMC, IN, Guatemala
    • Jeffrey Moore, Kosciusko REMC, IN, Guatemala
    • Jeremy Feltner, Utilities District of Western Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Jerry Applegate, Clark County REMC, IN, Guatemala
    • Jordan Clark, Utilities District of Western Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Jose Ponce, United Cooperative Services, Inc., TX, Haiti
    • Joshua Hoffman, Northern Plains Electric Cooperative, ND, Haiti
    • Kelly Neace, Kosciusko REMC, IN, Guatemala
    • Larry Herbert, RushShelby Energy, Inc., IN, Guatemala
    • Leon Richter, Connexus Energy, MN, Haiti
    • Matthew Kent, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Matthew Lowe, Tipmont REMC, IN, Guatemala
    • Michael Fergason, United Cooperative Services, Inc., TX, Haiti
    • Philip Egenolf, Utilities District of Western Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Randall Long, Illinois Rural Electric Cooperative, IL, Guatemala
    • Randy Price, Carroll White REMC, IN, Guatemala
    • Robert Palmer, Tipmont REMC, IN, Guatemala
    • Robert Schwartz, Miami-Cass County REMC, IN, Guatemala
    • Robert Waddle, Bartholomew County REMC, IN, Guatemala
    • Ronald Schwartau, Nobles Cooperative Electric, MN, Guatemala
    • Shane Norris, Shelby Electric Cooperative, IL, Haiti
    • Stephen Campbell, South Central Indiana REMC, IN, Guatemala
    • Timothy Gilbert, Boone Electric Co-op, MO, Haiti
    • Timothy Smith, RushShelby Energy, Inc., IN, Guatemala
    • Todd Myers, Northeastern REMC, IN, Guatemala
    • Troy Sams, LaGrange County REMC, IN, Guatemala
    • Troy Fisher, South Central Indiana REMC, IN, Guatemala
    • William Fields, Norris Electric Cooperative, IL, Haiti
    • Warren Shuppert, RushShelby Energy, Inc., IN, Guatemala